Opublikowano Dodaj komentarz

Czy warto kupić bumper na telefon?

Obecnie używane telefony są bardziej narażone na mechaniczne uszkodzenia niż wcześniejsze modele tradycyjne. Są cienkie i delikatne, mają duże wyświetlacze. Często wystarczy niepozorny upadek lub lekkie uderzenie, a cały ekran pokrywa się pajęczyną pęknięć. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie smartfona za pomocą odpowiedniego etui.

Wybór jest ogromny, to cała plejada typów, kolorów i materiałów. Każdy znajdzie wariant, który sprosta jego wymaganiom estetycznym i praktycznym, choć widać wyraźnie, że są modele, które cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Jednym z takich najczęściej wybieranych rodzajów obudowy na telefon jest bumper.

Co to jest bumper?

Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza po prostu zderzak. W praktyce bumper na telefon komórkowy to silikonowa, plastikowa lub aluminiowa ramka, którą zakładamy na brzegi urządzenia. Ten wariant wybierają zwykle osoby, które nie chcą zasłaniać swojego smartfona w całości. Chcą, aby widoczna była marka oraz design aparatu, tym bardziej, że producenci prześcigają się we wzornictwie i dzisiejsze telefonu mają naprawdę elegancki i atrakcyjny wygląd. Bumper usztywnia telefon i chroni go przed uszkodzeniem w momencie upuszczenia go na płasko lub uderzenia w krawędź urządzenia, czyli przed najczęstszymi zdarzeniami z udziałem smartfonów.

Rodzaje bumperów- jaki wybrać?

Ten rodzaj zabezpieczenia telefonu dostępny jest w kilku wariantach, a każdy z nich ma wady i zalety, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, co cenimy najbardziej-wygląd czy wygodę? W niektórych modelach nie da się niestety pogodzić tych dwóch cech.

Bumper aluminiowy

Jest cieniutki i leciutki, nie pogrubia telefonu. Kupując ramkę do konkretnego modelu mamy w niej wycięte otwory na przyciski oraz gniazda, więc nie tracimy wygody użytkowania. Takie ramki często występują w ładnych, metalizowanych odcieniach, co doceniają szczególnie panie. Ważne, aby wnętrze aluminiowego bumpera było wyposażone w specjalnej cienkie gumki, ponieważ w przeciwnym wypadku ramka może tworzyć zarysowania na telefonie. Często takie aluminiowe bumpery są sprzedawane w kompletach razem z wyjmowaną osłoną na tył telefonu. Szczególnie modne są obudowy lustrzane, w kolorze złota lub srebra. I choć całość wygląda bardzo atrakcyjnie, to jednak częstą wadą tego typu obudowy są zakłócenia w działaniu anteny, dzięki czemu możemy mieć problem z zasięgiem, a tym samym z połączniami lub z internetem. Zdarza się, że same ramki bez tylnej części również powodują takie utrudnienia.

Inną wadą, na którą zwracają uwagę użytkownicy, jest fakt, że telefon w aluminiowej ramce często wyślizguje się z rąk. Najczęściej zdarza się to w przypadku bardzo cienkich telefonów. Dużą zaletą, oprócz wyglądu, jest bardzo duża trwałość aluminium, które jest ultralekkie, a jednocześnie twarde. Dzięki temu takie bumpery rzadko ulegają zniszczeniu.

Bumper plastikowy lub silikonowy

Taka ramka jest grubsza niż aluminiowa, ale wiele osób właśnie za to docenia tą opcję, ponieważ lepiej leży w rękach i zapobiega wyślizgiwaniu się telefonu. Dostępne są różne warianty, dlatego warto przed zakupem je porównać. Tańsze wersje nie mają zwykle wyciętych otworów na przyciski, a jedynie specjalne zgrubienia w tych miejscach, co może znacznie obniżyć wygodę obsługiwania urządzenia. Jeżeli nie mają też otworu na gniazdo ładowania, a bywają i takie, to trzeba się liczyć z koniecznością zdejmowania dolnej części bumpera przy każdym podłączeniu do ładowarki. To może być bardzo irytujące, a dodatkowo sprawi, że ramka szybciej się zniszczy. Warto więc zdecydować się na może nieco droższy wariant, ale posiadający wszystkie otwory eksploatacyjne.

Opaski silikonowe

To modele bumperów najczęściej wybierane przez młodych użytkowników smartfonów, najczęściej płci żeńskiej, ponieważ takie opaski mają bardzo fantazyjne kształty. Są opaski z wystającymi elementami, np. kokardkami, śmiesznymi uszkami, serduszkami czy literkami. Dostępne są wszystkie kolory tęczy i inne modne barwy, np. odcienie neonowe. Inny wariant to opaski z dodatkowymi elementami na tył telefonu w postaci skrzyżowanych pasków silikonu na którym znajduje się jakaś bajkowa figurka. To cała masa postaci z bajek i komiksów, albo kultowych filmów dla młodzieży. Wspomniane opaski są bardzo atrakcyjne wizualnie, mają jednak podstawową wadę, nie posiadają otworów na przyciski, gniazdo ładowania i gniazdo na słuchawki. To może nieco utrudniać obsługę telefonu, a w przypadku ładowania wymaga każdorazowo ściągnięcia opaski. I tu pojawia się druga wada, częste ściąganie i naciąganie bumpera szybko powoduje jego rozerwanie. Dlatego, jeśli zdecydujecie się na ten wariant ochrony telefonu przed uszkodzeniem, najlepiej zaopatrzcie się od razu w kilka sztuk, tak na zapas.

Podsumowując. Bumper na telefonie wygląda ładnie, podkreśla urodę urządzenia, nie zasłania jego walorów estetycznych i logo marki, co dla wielu użytkowników jest bardzo istotną kwestią. Niestety chroni jedynie brzegi smartfona, więc uderzenie punktowe w tylną ścianę spowoduje od razu uszkodzenie telefonu (może poza modelem z figurką). Poza wersjami aluminiowymi trzeba też liczyć się z mniejszą trwałością takiej ramki.

Ponieważ jednak bumpery z reguły nie są drogie, można w ramach eksperymentu spróbować i wtedy zdecydować czy to odpowiednia opcja czy też lepsza będzie pełna obudowa? Przecież ilu użytkowników telefonów, tyle opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *